BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 5806013
*
nr 580 6013
Takarmatur
Funkis, diameter: 33
Utrop:
100 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:21:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/4 12:59:57
1
200 kr
24/4 15:30:47
2
200 kr
26/4 23:59:41
3
650 kr
27/4 14:37:29
4
600 kr
27/4 14:38:23
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
5056 Plafond
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32
-
6165 Takarmatur
med prismor. Diameter: 45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:20
-
5356 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
5352 Takarmatur
Prismor. Höjd: 50 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:47
-
6006 Takarmatur
slipat glas. Höjd: 30 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:35
-
6005 Takarmatur
Smide. Diameter: 75 cm, höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:47
*
Takarmatur
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6013
Takarmatur
Funkis, diameter: 33
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/4 12:59:57 | 1 | 200 kr |
24/4 15:30:47 | 2 | 200 kr |
26/4 23:59:41 | 3 | 650 kr |
27/4 14:37:29 | 4 | 600 kr |
27/4 14:38:23 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
5056 Plafond
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32 -
6165 Takarmatur
med prismor. Diameter: 45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:20 -
5356 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
5352 Takarmatur
Prismor. Höjd: 50 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:47 -
6006 Takarmatur
slipat glas. Höjd: 30 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:35 -
6005 Takarmatur
Smide. Diameter: 75 cm, höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:47